Giriş

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?


Kategori: Sağlık Rehberi > Ortopedi

Bacak ağrısı için yapılabilecekler, egzersizler ve yeterli beslenme olarak bilinmektedir. Özellikle hareketsiz kalan kişilerde bacak sızlamaları ve damar genişlemesi meydana gelebilir. Yaşlı kişilerde meydana gelen bacak ağrıları, tedavi edilmediğinde bacaklarda damarlardan kaynaklanan kangren problemine neden olabilir. Hamilelikte, ağır iş yapan kişilerde, aşırı hareketsiz işlerde çalışan kişilerde, romatizma gibi hastalıklarda bacak ağrıları görülebilir. Bunlar için nedene yönelik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Romatizma problemi olan kişinin öncelikle romatizma ilaçları alarak bacak ağrılarını dindirmesi mümkündür. Aynı zamanda fiziksel olmayan, psikolojik rahatsızlıklar da bacak ağrısına yol açar. Uzun süre masa başında çalışan kişiler ve stresli bir hayat süren insanlarda bacak ağrıları görülmesi mümkündür.

Damar Sertliğinden Kaynaklanan Bacak Ağrılarına İyi Gelen Maddeler

Bacak ağrısı, damar sertliğinden kaynaklanıyorsa yapılabilecek işlemler, damar sertliği problemin ortaya kaldırmaktır. Kişilerin damar sertliği, sigara kullanımı ve yetersiz beslenmeden dolayı meydana gelebilir. Özellikle hareketsiz kişilerin spor yapmaya başlaması bu konuda onlara yardımcı olacaktır. Aynı zamanda damar genişliğinin ayarlanması için k ve a vitaminlerinin alınması gerekmektedir. K vitamini alımı, damar sertliğinden kaynaklanan damar hasarlarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle kanın damarlar içerisinde daha hızlı atması sağlanır.Aynı zamanda k vitamini içeren besinlerin tüketilmesi, kan kalitesini arttırır. Sigara kullanımı kanın yoğunlaşmasına neden olabilir. Bu da damarları aşındırarak damar sertliğine yol açar. K vitamini içeren besinlerle birlikte sigara kullanımının azaltılması ya da bırakılması gerekmektedir.

K vitamini içeren besinler, et ürünleri ve taze sebzelerdir. Yeşil yapraklı besinlerle k vitamini alınabilir. Aynı zamanda fiziksel aktivitenin artırılması damar sertliğini önleyecektir. İleri düzey damar sertliklerini de doktora başvurularak ilaç kullanılması gerekmektedir.

Sinir Sıkışmasından Kaynaklanan Bacak Ağrılarına İyi Gelen Maddeler

Bacak ağrısı sinir sıkışmasından kaynaklanıyorsa, yapılması gereken doğru bir egzersizle sinir sıkışmasını önlemektir. Bu egzersizler sinirlerin gevşemesini sağlayarak bacaklara ulaşan kanı arttırır. Bu sayede bacakların iç yaralarının onarılmasına yardımcı olunur.Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, bebek yağı gibi maddelerle bacaklara yapılacak masajlar bu konuda etkilidir. İleri düzeyde sinir sıkışmaları, dışarıdan bakıldığında belli oluyorsa doktora gidilmelidir. Fizik tedavi ile bacak ağrılarının önüne geçilmesi mümkündür.

Bel Fıtığından Kaynaklanan Bacak Ağrıları

Bacak ağrısının bel fıtığından kaynaklanması durumunda, öncelikle bel fıtığının tedavi edilmesi gerekmektedir. Omurilikte meydana gelen bel fıtığı, ağrısını bacaklara ve kalça kemiğine vurabilir. Bu durumla baş etmek için bir uzmana gidilerek bel fıtığı rahatsızlığının tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi sürecinde ağır kaldırılmaması, düzenli ve doğru beslenilmesi, kuru yemiş gibi yağlı tohumların tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle badem, ceviz, fındık gibi maddelerin tüketimi kişilere bacak ağrıları konusunda yardımcı olacaktır.

Huzursuz Bacak Sendromundan Kaynaklanan Bacak Ağrıları

Bacak ağrısının huzursuz bacak sendromundan kaynaklanması durumunda yapılması gereken, bir psikologa görünerek huzursuz bacak sendromunun ortadan kaldırılması olmalıdır. Bu sendrom, kişinin geceleri yatakta yattığı süre boyunca bacaklarının istem dışı hareket etmesine yol açar. Bacakların aşırı hareketli olması, aşırı efor sarf etmesi anlamına gelir. Bu nedenle kişiler gün içinde bacakları ile çok büyük iş yapmış gibi bir ağrı çekerler. Bu durumdan kurtulmak için yapılması gereken, öncelikle huzursuz bacak sendromunu tedavi etmektir. Sonrasında vitamin yönünden zengin besinlerin tüketilmesi, yağlı ve aşırı kalorili besinlerden uzak durulması gerekir.

Diyabet Kaynaklı Bacak Ağrıları

Bacak ağrısının diyabetten kaynaklanması durumunda kişilerin özellikle k vitaminini yüksek miktarda tüketilmesi gerekir. Şeker hastalığı, çoğunlukla gebelerde ortaya çıkar. Bu nedenle hamilelik durumunda şeker yüklemelerinin ve diyabet kontrollerinin yapılması gerekir. Fiziksel aktivitenin hafif düzeyde devam etmesi, kişilerin şeker hastalığından kaynaklı bacak ağrılarından kurtulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda günde 15 dakika bacakların kaldırılarak kan dolaşımının düzenlenmesi bu konuda yardımcı olacaktır.

 

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir